Autorzy GoPump
Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Liderzy
Zespół
Koordynator projektu
po stronie Novo Nordisk Pharma
Aleksandra Araszkiewicz
Zastępca kierownika Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) od 2015 roku oraz Przewodnicząca Oddziału Wielkopolskiego PTD w kadencji 2019-2023. W latach 2014–2018 opiekun Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii. Zainteresowania naukowe dotyczą wczesnych metod rozpoznawania powikłań naczyniowych i neuropatycznych cukrzycy typu 1 oraz zastosowania nowoczesnych technologii w terapii cukrzycy. Współautor Zaleceń klinicznych dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Członek Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) oraz grupy roboczej do spraw neuropatii EASD (NEURODIAB). Współautor innowacyjnego projektu badawczego nad systemem zamkniętej pętli DIY AndroidAPS. Współorganizator I Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Piłce Nożnej. Posiada certyfikat PTD potwierdzający umiejętności w zakresie leczenia przy pomocy osobistych pomp insulinowych oraz Certyfikat „Eversense Certified Physician” potwierdzający umiejętności w zakresie implantacji systemów do ciągłego monitorowania glikemii Eversense.
Andrzej Gawrecki
Pomysłodawca i inicjator programu GoPump.
Moje pierwsze spotkanie z Kliniką Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu miało miejsce w 2002 r., gdy zachorowałem na cukrzycę typu 1. W 2007 r. w tym samym miejscu rozpocząłem pracę jako lekarz. Od 2008 r. jestem leczony za pomocą osobistej pompy insulinowej. W listopadzie tegoż roku, odbył się pierwszy „Tydzień pompowy”, który dzięki zaangażowaniu Zespołu Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Poznaniu organizowany jest do dzisiaj. Przez wszystkie te lata miałem okazję prowadzić wykłady i warsztaty dla pacjentów oraz diabetologicznych Zespołów Terapeutycznych w różnych częściach Polski. Uzyskałem w tym czasie specjalizację z chorób wewnętrznych, doktorat oraz specjalizację z diabetologii. Przez ponad dekadę byłem zaangażowany w edukację pacjentów poniżej 26 r.ż. rozpoczynających leczenie za pomocą pompy insulinowej w ramach refundacji przez NFZ. Od 2015 r. jestem odpowiedzialny w ośrodku poznańskim za staże praktyczne lekarzy certyfikowanych w ramach Szkoły Pompowej PTD.
Wiele doświadczeń i rozmów z pacjentami oraz środowiskiem diabetologicznym skłoniło mnie do zainicjowania Strukturalnego Programu Edukacji Diabetologicznej GoPump.
Wierzę głęboko, że program ułatwi Zespołom Terapeutycznym w całym kraju proces edukacji pacjentów leczonych za pomocą pompy insulinowej.
Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (UMP) oraz Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Zawodowo jest wychowanką prof. Bogny Wierusz-Wysockiej i prof. Henryka Wysockiego. Członek Senatu UMP w kadencji 2017-2020, 2020-2024. Pro-rektor ds. Organizacji, Promocji i Rozwoju UMP w kadencji 2020-2024. Specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii. Od 2011 r. członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD), w latach 2016 -2019 przewodnicząca Zespołu ds. Zaleceń klinicznych PTD, prezes PTD kadencji 2019-2023. Od 1994 roku członek European Association for the Study of Diabetes (EASD). Staże naukowe: 1992 Instytut Farmacji, Frei Universitäte, Berlin, 2000 University of Udine, 2002 Diabetes Trial Unit w Oxfordzie. Zainteresowania naukowe dotyczą etiopatogenezy cukrzycy i patomechanizmu przewlekłych powikłań, insulinoterapii z wykorzystaniem nowych technologii, cukrzycy i sportu.
Propagatorka aktywności fizycznej, współorganizator I Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży w Piłce Nożnej oraz czterech edycji Mistrzostw Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą, sama uprawiająca kolarstwo górskie, zawodniczka grupy MedBike team.
Anna Adamska
Od 2011 roku związana z Oddziałem Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Pracuje również na etacie akademickim w Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Można ją spotkać zarówno podczas dyżuru, w sali seminaryjnej wśród studentów lub w poradni. Dużo satysfakcji dostarcza jej praca z pacjentami w warunkach aktywnego życia, np. podczas I Mistrzostw Polski Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Piłce Nożnej lub Bike’owego Maratonu MTB.Dodatkowo angażuje się w prace zespołu badawczego nad systemem zamkniętej pętli DIY AndroidAPS oraz zespołu szkolącego pacjentów, rozpoczynających terapię za pomocą osobistej pompy insulinowej w trybie ambulatoryjnym. Prywatnie miłośniczka psów rasy basenji oraz książek sensacyjnych i kryminalnych.
Danuta Urszula Bukowska
Magister pielęgniarstwa, specjalistka pielęgniarstwa diabetologicznego w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Posiada wiele certyfikatów z dziedziny diabetologii. Koordynator Regionalny Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej (SED) w województwie wielkopolskim. Pracownik Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych z salą intensywnego nadzoru kardiologicznego i metabolicznego, oraz Poradni Diabetologicznej. Prowadzi edukację oraz szkolenia dla pacjentów i pielęgniarek z zakresu cukrzycy, metod leczenia i samokontroli. Jako trener pompowy i edukator bierze udział w programie WOŚP dla pacjentek chorych na cukrzycę typu 1 planujących ciążę oraz ciężarnych leczonych przy pomocy osobistej pompy insulinowej.Jest członkinią zespołu Marsz Po Zdrowie oraz prozdrowotnego klubu fitness. Uczestniczy w zajęciach sportowych oraz trenuje Nordic Walking. Startuje w zawodach Nordic Walking. Jest członkinią Nordic Walking Poland. Bierze udział w licznych wydarzeniach związanych z członkostwem w grupie Marsz Po Zdrowie m.in w obozach sportowych, spływach kajakowych czy wycieczkach krajoznawczych.
Interesuje się zdrowym żywieniem i jego wpływem na organizm człowieka. Dba o swój rozwój kulturowy chodząc do kina, teatru czy uczestnicząc w wernisażach.
Anna Duda-Sobczak
Adiunkt w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pracownik Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu, kierownik przyklinicznej poradni diabetologicznej. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskała na podstawie rozprawy pt. „Ocena czynników warunkujących poczucie zmęczenia chorobą u osób z długim wywiadem cukrzycy typu 1”. W Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu zaangażowana w koordynację Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1 Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz w prowadzenie szkoleń w zakresie leczenia osobistą pompą insulinową w ramach refundacji pomp insulinowych przez NFZ. Posiada certyfikat Szkoły Pompowej PTD. W czasie wolnym uprawia biegi przełajowe słuchając audiobooków, ulubionych podcastów lub odgłosów przyrody.
Urszula Frąckowiak
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Od początku swojej pracy zawodowej związana jest z Katedra i Kliniką Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Aktualnie jest w trakcie specjalizacji z diabetologii. Członek Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Głównym obszarem działalności są choroby metaboliczne, a szczególnie cukrzyca. Duży nacisk kładzie na edukację pacjentów oraz profilaktykę przewlekłych powikłań cukrzycy. W swojej pracy zawodowej interesuje się nowymi technologiami. Zajmuje się edukacją pacjentów, którzy w warunkach ambulatoryjnych rozpoczynają leczenie za pomocą osobistej pompy insulinowej. W 2018 roku została członkiem zespołu badawczego nad systemem zamkniętej pętli DIY AndroidAPS.
Karolina Janasik
Od 2010 roku pracuje na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Diabetologii, Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Prowadzi szkolenia grupowe oraz indywidualne dla pacjentów. Lubi pracę z ludźmi. Cieszy się, gdy może posłużyć innym swoją wiedzą. Z zaciekawieniem przyjmuje doświadczenie osób chorujących na cukrzycę. Promuje zdrową aktywność ruchową.
Anna Kreczmer
Od 2019r. pracownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii, Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Zajmuje stanowisko zastępcy Pielęgniarki Oddziałowej. Ma doświadczenie w pracy dydaktycznej – wykładowca-nauczyciel zawodu dla studentów kierunku Pielęgniarstwo Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Zajmuje się edukacją i opieką nad pacjentami diabetologicznymi, z różną typologią cukrzycy, szczególnie z cukrzycą typu 1 ,leczonych przy pomocy osobistej pompy insulinowej. W pracy szczególną uwagę przykłada do zrozumiałego przekazywania wiedzy, stosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych i praktycznego życia z cukrzycą.
Adam Kucz
Psycholog wykształcony na poznańskim Uniwersytecie Adama Mickiewicza (UAM). Od 15 lat zajmujący się tematyką zaburzeń emocjonalnych, wyspecjalizował się w leczeniu nerwic oraz depresji, oraz komunikacji międzyludzkiej, pracując w nurcie holistycznym. Sam będąc diabetykiem chętnie wspiera innych diabetyków w osiąganiu zgody z chorobą i dążeniu do maksymalizacji wyników leczenia przy automotywacji. Zajmuje się również prowadzeniem warsztatów oraz szkoleń z zakresu szeroko rozumianej psychologii praktyczniej.
Magdalena Michalak
Od 2012 roku pracuje w Oddziale Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Opiekuje się dorosłymi pacjentami chorującymi na cukrzycę. Fascynuje się wykorzystaniem nowoczesnych technologii w diabetologii, szczególnie osobistymi pompami insulinowymi oraz systemami monitorowania glikemii.
Mateusz Michalski
Pracuje w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Aktualne zainteresowania i działania skoncentrowane są na żywieniu w cukrzycy, w szczególności na zastosowaniu zamienników cukru, oraz innych chorobach żywieniowozależnych. W pracy zawodowej nie tylko stale pogłębia swoją wiedzę kliniczną, ale także zajmuje się promowaniem zdrowego i aktywnego stylu życia. Jest współautorem książki “Żywienie osób z cukrzycą i chorobami towarzyszącymi”. Prowadzi liczne szkolenia edukacyjne o tematyce dietetycznej dla pacjentów, jak i wykłady dla studentów kierunku lekarskiego i dietetyki. Uczestniczył w licznych konferencjach naukowych oraz miał przyjemność być prelegentem podczas III Forum Nowoczesnej Diabetologii.
Monika Pietrzak
Od 2010 roku edukator ds. diabetologii na Oddziale Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. W diabetologicznym Zespole terapeutycznym zajmuje się edukacją i opieką nad osobami z cukrzycą, szczególnie z cukrzycą typu 1, leczonych metodą intensywnej insulinoterapii przy pomocy penów lub osobistej pompy insulinowej. Jest entuzjastką nowych rozwiązań technologicznych, w tym systemów ciągłego monitorowania glikemii. Dba o systematyczną aktywność fizyczną i promuje zdrowy styl życia. W II Mistrzostwach Polski MTB Kolarzy z Cukrzycą zdobyła tytuł Mistrza Polski.
Judyta Schlaffke
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Pracownik Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Członek Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Wychowanka prof. dr hab. n. med. Bogny Wierusz-Wysockiej. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskała na podstawie rozprawy pt. „Ocena zawartości zaawansowanych produktów glikacji białek w skórze metodą autofluorescencji u chorych na cukrzycę typu 1”. W Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu zaangażowana w realizację świadczeń refundacji osobistych pomp insulinowych w ramach NFZ u pacjentów poniżej 26 roku życia. Posiada certyfikat Szkoły Pompowej PTD.
Alicja Sroczyńska
Od 2021 roku pracuje na Oddziale Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Absolwentka studiów licencjackich, kierunku Dietetyka na Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz studiów magisterskich na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.Swoje zainteresowania i działania kieruje głównie na żywienie w cukrzycy o różnej typologii. Prowadzi szkolenia dla pacjentów zarówno indywidualne, jaki i grupowe, starając się w prosty i praktyczny sposób przekazać wiedzę dotyczącą żywienia, a także wykorzystania najnowszych technologii w leczeniu cukrzycy, w codziennym życiu diabetyka.
Milena Kuzaka
W firmie zajmuje się tworzeniem i koordynacją różnorodnych projektów edukacyjnych skierowanych do pacjentów, pracowników ochrony zdrowia – głównie lekarzy, pielęgniarek i dietetyków. Wierzy, że poprzez efektywną edukację pacjent z cukrzycą może osiągnąć bardzo dobre wyrównanie metaboliczne i wysoką jakość życia.
Z wykształcenia dietetyk. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała przez 10 lat w Poradni Diabetologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie pracowała z pacjentami z cukrzycą również jako edukator diabetologiczny i trener pompowy.